Justyna Mazur-Kudelska i Krzysztof Kudelski

Podcast „Pogadajmy o otyłości” i film dokumentalny „Drugi człowiek” jest jednym z elementów działalności edukacyjnej dotyczącej otyłości jako choroby cywilizacyjnej, metod jej leczenia, walki ze stygmatyzacją osób chorych, które odbijają się od lekarzy kierujących ich na dietę i ćwiczenia. Świat ludzi otyłych w Polsce to świat przemocy, wykluczenia, stygmatyzacji i nieudzielania pomocy chorym. Otyłość oprócz uzależnienia jest jedyną chorobą, o którą obwinia się chorego.

Podcast powstał w 2023 roku i od tamtej pory jest źródłem wiedzy i wsparciem dla osób zmagających się z otyłością oraz ich bliskich. Pokazuje dostępne metody leczenia, podejście pacjentów i chorych, lekarzy, walczy z kulturą diet i szkodliwymi mitami na ten temat. Podcast powstaje ze środków własnych. Został uznany przez Spotify jako jeden z 10 najlepszych nowych podcastów 2023 roku w rankingu Spotify Wrapped.

Justyna ma 36 lat i choruje na otyłość. Tak, choruje, ponieważ otyłość jest chorobą. Próbowała wielu sposobów na zrzucenie masy ciała, ale wszystkie tylko rozregulowywały organizm do tego stopnia, że nabierała masy nie jedząc prawie w ogóle. Na wadze w pewnym momencie pojawił się tytułowy „drugi człowiek”. Podjęła decyzję o operacji bariatrycznej, czyli rękawowej resekcji żołądka.

Na pamiątkę akceptacji swojego ciała postanowiła zrobić sobie sesję fotograficzną jeszcze przed pójściem do szpitala.

Pierwsze dni po operacji były nauką nowych nawyków: regularnego nawadniania się, jedzenia małych porcji, suplementacji.

Powrót do pracy (Justyna zawodowo zajmuje się prowadzeniem podcastów, m.in. jednego z najpopularniejszych w Polsce podcastów kryminalnych, w 2022 r. była również w światowej pierwszej setce w rankingu Spotify) nastąpił już po miesiącu. W filmie pokazane są przełomowe momenty takie jak zejście poniżej 80kg, przymierzanie spodni w mniejszym rozmiarze, wejście z otyłości w nadwagę, ale również spotkania autorskie, wydarzenia branżowe, zachorowanie na covid i kwarantanna, kolejne sesje zdjęciowe, czy spotkania rodzinne. Redukcji masy ciała towarzyszy również lęk o stan zdrowia, ponieważ wyniki badań są złe. Pada diagnoza Hashimoto. Pojawia się pytanie, czy gdyby ta diagnoza została postawiona wcześniej, to czy operacja (która jest nieodwracalna) byłaby potrzebna. Na to pytanie odpowiedzi nie ma i nie będzie. Walka o zdrowie jednak zdaje się mieć pozytywny finał, ponieważ Justyna zachodzi w ciążę - tu pojawia się po raz kolejny, ale w zupełnie innym sensie, tytułowy „Drugi człowiek”. Film ma charakter bardzo intymny, ponieważ jest realizowany przez męża Justyny. Częste interakcje, głos z offu dają poczucie uczestniczenia w tych wydarzeniach, ale też czasem rozładowują atmosferę.

Dodatkowe informacje

Podaj LINK do kanału (w ramach kategorii tematycznych) lub filmu (w ramach BEST SHORT VIDEO):

1534

298

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *