podcastex

Podcastex

Podcastex to niekoniecznie nostalgiczny podcast o latach 90. Prowadzą go dwaj dziennikarze: Bartek Przybyszewski z bloga “Liczne rany kłute” i Mateusz Witkowski, redaktor naczelny serwisu Popmoderna i twórca strony “Popland”. Obaj wychowywali się na przełomie wieków i od lat zajmują się pisaniem o popkulturze. Lektorem podcastu jest Tadeusz Drozda. Stroną graficzną przedsięwzięcia zajmują się Michał Kozikowski i Aleksandra Nowak.

Kolejne odcinki Podcasteksu publikowane są co czwartek na YouTube, Spotify, Apple Podcasts i kilku innych platformach. W każdym epizodzie zajmujemy się innym zjawiskiem pochodzącym z ostatniej dekady XX wieku i pierwszej dekady polskiego kapitalizmu. Czasem jest to coś związanego z muzyką, innym razem z filmem, a raz na jakiś czas pochylamy się nad konkretną postacią lub zjawiskiem społecznym czy politycznym. Za każdym razem korzystamy ze źródeł dostępnych w internecie, bibliotekach i kolekcjach prywatnych: artykułów prasowych z lat 90., publikacji naukowych i popularnonaukowych, materiałów filmowych.

Dla autorów najważniejsze jest spojrzenie krytyczne i unikanie nostalgii. I pamiętanie o tym, że lata 90. - i w Polsce, i poza nią - miały swoje problemy: ogromne bezrobocie, naiwność mainstreamowych tekstów kultury, przymykanie oczu na kwestie przemocy seksualnej.

Audycja w ciągu trzech miesięcy od pierwszego odcinka znalazła się w pierwszej dwudziestce najpopularniejszych polskich podcastów na platformie Spotify. Jest też jednym z kilku najpopularniejszych rodzimych podcastów na Apple Podcasts w kategorii “Society & Culture”.

Dodatkowe informacje

Podaj LINK do kanału, który zgłaszasz do konkursu Influencers LIVE Awards (головне посилання):

1027

2472